Prvčino savjetovalište petkom 28.03.2024.
Piše: Matije Lucić, dipl.ing.agr.
Stručni savjetnik u Prvča poljoprivrednim ljekarnama
Tema: Proljetno zasnivanje i njega travnjaka
Dragi moji,
Najljepši ukras i ogledalo pravog domaćina je dobro formiran je lijepo njegovan travnjak. Trava treba biti gusta, tamno zelena bez korova i u dobroj kondiciji. Travnjak se može formirati na više načina, a mi ćemo danas govoriti o travnjaku formiranom klasičnom sjetvom.
Sjetvu travnjaka možemo obaviti u jesen ili u proljeće. U pravilu jesenska sjetva travnjaka je bolja zbog vremenskih uvjeta, ali isto tako i energija klijanja i nicanja trava je nešto veća u jesen. Proljetna sjetva se obavlja u razdoblju od ožujka do svibanja.
Osnova dobrog travnjaka je dobra priprema tla. Potrebno je maknuti svu staru vegetaciju. Korov se uništava određenim herbicidima (totalcima) kako bi se uništio njegov nadzemni i podzemni dio. Sljedeći korak je dobro usitniti tlo (smrviti) te očistiti od kamenja i ostataka stare vegetacije. Nakon toga dodaje se organska tvar putem zrelog stajnjaka ili komposta te miješano mineralno gnojivo i UREA. Sve je to potrebno dobro promiješati. Idealan PH za dobar travnjak je između 5,5 i 6,5 Ph. Sljedeća aktivnost je ravnanje tla i ravnomjerno unošenje sjemena na dubinu od 1 cm. Norma sjetve je 2,5-3,5kg/100m2. Nakon unosa sjemena pristupamo valjanju da se ostvari bolji kontakt sjemena s tlom i vlagom. Povaljano tlo dobro je prekriti agrotekstilom do nicanja jer isti sprječava ptice da kupe sjeme, a propušta svjetlost i vodu. Na taj način smo napravili veliki korak za dobar travnjak.
Da bi on bio stvarno dobar tijekom cijele godine potrebno je primjenjivati određene mjere njege i održavanja.
- Košnja – prva košnja obavlja se kad travnjak dostigne 10-tak cm visine. Kosi se na 5 cm. Nož kosilice mora biti oštar da ne čupa travu, a trava mora biti suha tijekom košnje. Dobro razvijen (zasnovan) travnjak kosi se na visinu od 2 do 3 cm.
- U proljeće ili jesen obavlja se prozračivanje travnjaka da se smanji zbijenost i poboljša vodno-zračni režim u zoni korijena. Prozračivanje može biti ručno – grabljama, šupljim vilama ili vrtnim vilama, kao i strojno – prozračivačima.
- Posipanjem pijeskom popunjavamo rupe nakon prozračivanja
- Jedna od najvažnijih mjera njege travnjaka je valjanje u proljeće kako bi se korijen vratio u kontakt s tlom nakon zime i izmrzavanja.
- Redovita prihrana u proljeće od ožujka do svibnja sa 15g/m2 NPK 7:14:21 i KAN-a s 27% dušika. Jesenska prihrana je s 30 do 35/g/m2 7:14:21 ili 13:15:15.
- Zalijevanje se obavlja po potrebi. Najbolja se kratkotrajna ali obilnija zalijevanja koja potiču jačanje korijena trave.
- Suzbijanje korova – može biti mehaničko i kemijsko. Kod kemijskog suzbijanja korova treba biti jako oprezan s obzirom na osjetljivost pojedinih vrsta trava iz travne mješavine, ali isto tako i zbog prisutnosti ljudi i kućnih ljubimaca.
- Suzbijanje mahovine. Mahovina se javlja većinom tamo gdje su manje povoljni uvjeti za rast i razvoj travnjaka. Može se uklanjati mehanički gušćim plastičnim grabljama. Bolji način je uz pomoć gotovih granuliranih ili tekućih pripravaka, koji odstranjuju mahovinu i ujedno prihranjuju travnjak.
- Dosijavanje se obavlja krajem zimskog razdoblja nakon čega je potrebno napraviti valjanje.
- Kako bi travnjak bio uvijek tamno zelen, potrebno je nakon svake košnje pograbljati pokošenu travu i lišće ukoliko vaša kosilica nema sanduk (koš) za prikupljanje.
U Prvčinim poljoprivrednim ljekarnama potražite velik izbor trava i travnih mješavina za sjetvu i dosijavanje, alata za održavanje i zalijevanje vašeg travnjaka, gnojiva za dohranu travnjaka, sredstava protiv mahovine, repelente protiv krtica, električne i benzinske kosilice i sve ostalo što je potrebno kako biste uživali u vašoj zelenoj oazi.
Želim vam svima sretan Uskrs i dobro zdravlje!
Vaš Matije